NPK

NPK je pro pěstování velmi důležitá hodnota, označuje procentuální obsah tří nejzákladnějších složek živin, které jsou naprosto klíčové pro zajištění optimálního růstu a vývoje Vašich rostlin. Často se označují jako základní hnojiva, či plná. Objevuje se také označení trojitá hnojiva.

Jedná se o následující tři složky: dusík, fosfor a draslík.

Dusík (N) je opravdu nepostradatelný pro růst rostlin. Při nedostatku dusíku se listy Vašich rostlin začínají zbarvovat do žlutozelena a listy následně odpadají. Pokud má rostlina nedostatek dusíku, je mnohem náchylnější k různým nemocem a její zdraví je velmi ohroženo. Rostlina potřebuje dusík pro tvorbu chlorofylu - ten je zcela klíčový pro fotosyntézu. Zajišťuje vyšší kvalitu rostlin i plodů.

Fosfor (P) podporuje tvorbu kořenů, vývoj pupenů a květů. Nedostatek fosforu se projevuje slabým růstem, opadáváním plodů a květů. Pro rostliny zajišťuje přenos veškeré energie a je stavebním prvkem DNA a různých enzymů.

Draslík (K) zajišťuje pevnost a odolnost rostliny. Dostatek draslíku dokáže rostlině poskytnout ochranu před různými infekcemi. Prvek se dále stará a hospodaření se sacharidy. Nedostatek poznáme tak, že na okrajích listů jsou vidět spálené buňky.

Teď již tedy víme, proč se označují za základní výživu rostlin.

 

Ptáte se, jak se v hodnotách NPK vyznat? Je to jednoduché. Řekněme, že máme hnojivo Plagron Alga Grow, které nabízí hodnotu NPK 4-2-4. V praxi to znamená to, že výživa zahrnuje 4% dusíku, 2% fosforu a 4% draslíku.

TIP: Často se také setkáváme s PK hnojivy, neboli dvojitými hnojivy. Jedná se o hnojiva obsahující pouze fosfor a draslík. 

Hnojiva NPK se nejčastěji používají formou zálivky. Je však důležité, abychom to s hnojením nepřeháněli, jelikož ani přehnojená půda není pro rostliny optimální. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení